Listen Technologies LR-500-072 Portable RF Receiver, 72 MHz; Programmable Display; 80 dB Signal-to-Noise Ratio; Compatible with Mono and Stereo Headphones
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
12
quantity
Product details
Category
Listen Technologies LR-500-072 Portable RF Receiver, 72 MHz; Programmable Display; 80 dB Signal-to-noise Ratio; Compatible with Mono and Stereo Headphones Key Features: - Compact, portable, and programmable digital receiver - Can receive up to 17 wide-band or 40 narrow-band channels - Easy-to-read LCD display with programming status, battery level, channel lock, and signal strength readings - Channel seek capabilities and channel selector buttons on the front of the unit - 80 dB signal-to-noise ratio for industry-leading sound quality - Built-in SmartCharge feature prevents overcharging - Simple drop-in charging compatible with Listen Technologies' charging cases and plugs - Compatible with mono and stereo headphones Specifications: Audio: - Frequency Response: 50 Hz - 15 kHz (±3 dB) - Signal-to-Noise Ratio: SQ enabled: 80dB; SQ disabled 60dB - Audio Output Jacks: 3.5mm connectors, unbalanced, 0dBu nominal output level, 16mW maximum, impedance 32 Ohms Controls: - User Controls: Channel up/down, SEEK, volume, SQ enable/disable - Programming: Channel lock, squelch, channel lock out Indicators: - LCD: Channel Designation, lock status, signal strength indication, programming RF: - Frequency Range: 72.025 - 75.950 MHz - Number of Channels: 17 wide band, 40 narrow band Power: - Power Supply: I/P 120VAC; O/P 7.5VDC 250 mA; Drop in contact points for use with charging cases. Power supply not included (LA-208) - Power Supply Connector: 2.3mm OD by 0.7mm ID, barrel type connector 7.5 VDC, center positive less than 250mA. Drop in contact points for use with Listen charging cases Physical: - Color: Dark Grey with white silk screening - Unit Dimensions 4.57 x 4.17 x 2.80 inches - Weight 0.25 Pounds